+90 (446) 224 30 32 fenfak_yazi@erzincan.edu.tr

Matematik Bölümü

matematik

GENEL BİLGİLER
Günümüzde, Matematiğin kullanım alanı  sürekli değişen gereksinimlere göre kendini güncellemektedir. Özellikle ileri mühendislik olmak üzere, fizik, kimya, çevre, uzay, bioinformatik, finans, ekonomi, ilaç sektörü ve hatta sosyoloji gibi konulardaki ilerlemenin temelinde matematik araştırmalarının yattığı bilinen bir gerçektir.

Bölümümüz 2004 yılında Fen-Edebiyat fakültesi bünyesinde kurulmuştur. 2004–2005 öğretim yılında ek kontenjanla 40 öğrenci ile eğitim-öğretime başlamıştır.

Bölümümüzde Cebir ve Sayılar Teorisi, Geometri , Analiz ve Fonksiyonlar Teorisi, Topoloji, Matematiğin Temelleri ve Matematik Lojik, Uygulamalı Matematik bilimleri olmak üzere toplam altı Ana bilim dalı mevcuttur. Bölümümüzde 4 adet derslik ve 1 adet bilgisayar laboratuvarı bulunmaktadır.

Matematik Bölümünden mezun olan öğrenciler birçok kamu kurum ve kuruluşları ve özel sektörde  “Matematikçi” unvanıyla uzman olarak çalışma imkanına sahiplerdir. Aynı zamanda Matematik lisans programı içindeki derslere ek olarak formasyon dersleri alan öğrenciler, Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki okulların yanında özel okullar ile etüd merkezlerinde “Matematik Öğretmeni” olarak da görev alabilirler. Ayrıca Üniversitelerde Yüksek Lisans ve Doktora eğitimi alabilmenin yanında Araştırma Görevlisi, Uzman ve Okutman gibi öğretim elemanı olarak görev yapma olanaklarına da sahip olurlar.

Prof. Dr. Engin Özkan
Bölüm Başkanı

“Matematikte zekadan önce sabır gelir” – Cahit Arf